Abone Olun!

Güvenlik ile ilgili tüm haberlerimizden haberdar olun!


Ağ Ve Sistem Güvenliği:

İşletmenizin, Firmanızın Fiziki Güvenliğine Gerek Kamera, Gerek Alarm Sistemi Gerekse Giriş-Çıkış Sistemleri Kurarak Hatta Bununla İlgili Personel istihdam Ederek Ne Kadar Önem Veriyorsanız Sizin İçin En Az Bunlar Kadar Önemli Olan Diğer Konu İse ; Ağ Ve Sistem Güvenliğinizdir.


Temel Olarak Ağ Güveniği, Binanızda Kullanıcıların Birbirlerini Görmek, İnternete Çıkış Yapmak Yada Varsa Server (Ana Makine) Üzerinden Merkezi Programlara Ulaşmak İçin Oluşturulan Kablolu Ve Kablosuz Ağları İfade Etmektedir.Bu Sistem İşyeri/Ofis/Fabrika Ortamlarında Şirket Çalışanlarını İfade Ederken, Otel, Hastahene Gibi Yapılarda Müşterileride İfade Etmektedir.Firmanıza Gelerek Kendi Bilgisayarından Kablosuz Ağ Şifrenizi İsteyerek Anlık Olarak İnternet Kullanım Talebinde Bulunan Müşteri Yada Ziyaretçinizde Ağ Güvenliğinizi Tehtit Eden Potansiyel Bir Kullanıcıdır.Yeri Gelmişken 2007 Yılında Çıkan Ama Çok Fazla Kişi Yada Firma Tarafından Detaylı Şekilde Bilinmeyen Fakat Cezayi Müeyyideleri Ağır Olan 5651 Sayılı Bilgi Teknolojileri Kanunu'ndan Bahsetmemiz Yararlı Olacaktır.Kanundan Kısaca Bahsedip, Temel Olarak Ne Anlam İfade Ettiğini, Nasıl Önlemler Almamız Gerektiğini Belirtelim.


5651 Sayılı Bilgi Teknolojileri Kanunu Ne Diyor ? :

Kanun İçeriğini Özetle Açıklarsak; İnternetin Toplu Olarak Kullanıldığı İnternet Cafe,Kafeterya,Çay Bahçesi, Vb. Mekanlar, Oteller,Hastahaneler İle Birlikte 3 Kişiden Fazla Personel Barındıran İşletmelerin, Kullanıcıların İnternet Çıkış Loglarını Kayıt Altına Almaları Zorunlu Bir Kanundur.Yani Her Bir Kullanıcının İnternette Hangi Sitelere, Hangi Tarih Ve Saatte,Ne Kadar Süre Kaldığının Vs. Bilgileri Anlık Olarak Kayıt Edilmesi Demektir.Genel Amacı: İnternette Suç Unsuru Sitelere (Kumar,Sapkın İçerik Vb.) Girenlerle Birlikte Suç Unsuru Oluşturabilicek Yorumlar Yapanlara Gerekli Cezai Müeyyideler Verilebilmesi İçin İlgili Kişinin Tespitini İhtiva Eder. Örnek Verecek Olursak; Her Hangi Bir Şirkette Çalışan Personel Bir Haber Sitesi Üzerinden Birisine Suç İhtiva Edecek Harekette Bulunduğunda Bu Kişinin Tespiti İçin Emniyet Müdürlüğü Yorumun Nereden Yapıldığını Telekominikasyon Kurumundan Öğrenir, Söz Konusu Adreste Bulunan Şirket Yetkilisine Hangi Kullanıcı Tarafından Bu Siteye Yorum Yazıldığını Sorgular.İşte Bu Noktada Eğer Kanun Gereği Bir Önleminiz Yoksa, Yani Kim Olduğunu İspat Edemiyorsanız; 2 Yıla Kadar Hapis Cezası, 50.000-TL Ye Kadar Para Cezası İle Karşılaşmanız Muhtemel Bir Sonuçtur.Ne Yapabilirsiniz ?

İnternet Cafe, Fabrika, Ofis, Otel, Hastane Vb. İnternetin Yoğun Kullanıldığı Ortamlarda Tüm Kullanıcıları Kayıt Altında Tutabilmeniz İçin Üretilmiş Yazılımsal Ve Donanımsal Teknolojileri Kullanmanız Gerekmektedir. Piyasada Çözüm Diye Sunulan Bazı Yazılımlarda Bulunmayan Fakat Muhakkak Bulunması Gereken Bir Özellik De Zaman Damgası İşlemidir. 30 Kasım 2007 Tarih Ve 26716 Sayılı Resmi Gazete'de Yayınlanan "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesine Dair Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" Gereğince Yer Sağlayıcılar, "Yer Sağlayıcı Trafik Bilgisini Altı Ay Saklamakla, Bu Bilgilerin Doğruluğunu, Bütünlüğünü Oluşan Verilerin Dosya Bütünlük Değerlerini Zaman Damgası İle Birlikte Saklamak Ve Gizliliğini Temin Etmekle" Yükümlüdürler. Bu İşlem Kullandığınız Yazılım Üzerinden Periyodik Olarak Gerçekleştirilmektedir.Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?

TT BİLGİ Yazılım Ve Danışmanlık Hizmetleri Olarak ; Ağ Ve Sistem Yapınızı İnceleyerek Gerekli Donanımsal Ve Yazılımsal Çözümleri Size Eğitim İmkanı Sağlayarak Sunar. Ayrıca; Yönetim Kadronuza Seminer Ortasında Sunum Yaparak Daha Detaylı Bilgi Vermek Vb. İstekleriniz İçin İletişim Kanallarından Bizimle İrtibata Geçmeniz Yeterlidir.

© Copyright 2001-2015 TT Bilgi Security-Yazılım Ve Danışmanlık Hizmetleri